Günümüzde, web tasarımı kullanıcı deneyimi için çok önemli bir unsur haline gelmiştir. Özellikle güneşli ülkelerin olumlu etkisiyle, web sayfaları çekici ve son derece göze hoş gelen şekiller haline geliyor. Bununla birlikte, web sayfaları tasarlamak ve hedef kitlenizi cazibeyle çekmek dahilinde, kullanıcı deneyimini dikkat odaklı halde sağlamak da çok önemlidir. Bu amaçla, web sayfaların tasarlanması sırasında, görsel hiyerarşi kullanılması doğrultusunda çok önemli bir rol oynamaktadır.

Görsel hiyerarşi, web sayfası tasarımı için neredeyse vazgeçilmez bir malzeme haline geldi. Görsel hiyerarşi stratejisi, tasarımcılar tarafından özellikle kullanıcı arayüzü için kullanılır. Görsel hiyerarşi, kullanıcı arayüzü düzenlemeleri için temel olarak oluşturulan tekniklerin bir koleksiyonudur. Görsel hiyerarşide, birbirinden farklı elementler yer alıyor. Bu tür elementler arasında; renk kullanımı, tipografi, derinlik ve mekansallık ilk sırayı alıyor.

Görsel Hiyerarşinin Amacı nedir?

Görsel hiyerarşi, kullanıcıların etkin bir şekilde ve anlamlı bir deneyim ile harekete geçmesini sağlamayı amaçlayan web tasarımı yaklaşımıdır. Görsel hiyerarki , kullanıcıların hangi özelliklerin ön plana çıkacağını ve bunlar arasındaki ilişkileri belirlemek için bir araca sahiptir. Bu strateji kullanılarak, aynı anda birden fazla görsel öğeye odaklanmak zorunda kalmadan aranan bilgiler, nereye bağlanacağının ortaya konmasını sağlar.

Görsel Hiyerarşide Hangi Elementler Ön Plana Çıkar?

Bir görsel ögeler stratejisi, mevcut verilere göre farklı elementleri – renk, giriş noktaları ve düzenlemeleri – ön plana çıkarmaya odaklanır. Özellikle, web sayfasının en üst seviyesindeki elementleri – “meta” elementleri – öne çıkarmak için sıklıkla renk kullanılır. Derinlik ve mekansallık da aktif veya uyumlu ögeler arasındaki iki farklı boyuttur.

Bunlar kullanıcıların herhangi bir toplam görüntüden hangi çıkış noktasının daha kapsamlı olduğuna dair kararlar ayırmak için arka plan rengi, metin ve çerçeve renkleri gibi renklerin çeşitli kombinasyonlarını kullanır. Diğer taraftan, tasarımda derinlik ve mekansallık, kullanıcıtan beklentisini söz konusu öğelerin görsel öncelik sırasıyla algılanmasını destekler (öncelik olarak üst seviye, arka plan ve anahtar ögeler).

Görsel Hiyerarşinin Toplu Bütünlüğü Nasıl Sağlanır?

Görsel hiyerarşi sayesinde tasarımda toprak parçalarını akıcı bir bütünlük halinde sağlamak mümkün. Görsel hiyerarşi, web sayfasının toprak parçalarını ana yönlendirici bilgi blokları ve destekleyici detaylar olarak organize etmeye odaklanır. Ayrıca, temel ögeleri öne çıkaran ve analiz eden görsel hiyerarşi, kullanıcının herhangi bir girdi ambargosuna düşmeden göz ile takip edebileceği ve istenilen eylemi alabileceği kullanıcı deneyimini sağlar

Sonuç

Web tasarımı, kullanıcı deneyiminin en önemli unsurlarından biri olarak kabul edilmektedir. Kullanıcılara sunduğumuz web sayfalarını daha etkili hale getirmek için, farklı stratejileri bir arada uygulamak kritik önem taşıyor. Bu stratejilerden en önemlisi görsel hiyerarşidir. Görsel hiyerarşinin amacı, web sayfasında sunulan elementleri arka plan, meta elementler ve arka plana arka plan rengi ve metin renkleri üzerinden hesaplamaktır. Ayrıca, tasarımda derinlik ve mekansallık da elzem bir strateji olarak ön plana çıkar. Görsel hiyerarşinin, iyi tasarlanmış bir web sayfasındaki ögeleri bir araya getirmek ve kullanıcıların istediği eylemi almasına yardımcı olmak için önemli bir malzeme olduğu kanıtlandı.