Günümüzde web tasarım sektöründe profesyonel bir tasarımcı olmak için kendinizi öne çıkarmanız gerekiyor. Bunu yapmanın en iyi yolu, potansiyel müşterilerinize etkileyici bir web tasarım portföyü oluşturmaktan geçiyor. İşte web tasarımcıların size kapsamlı bir rehber oluşturmak için izleyebilecekleri adımlara dair bilgileri sizler için derledik.

Kimler Web Tasarım Portföyü Oluşturmalı?

Her web tasarımcı web tasarım portföyü oluşturmalıdır. Zira bu, özgeçmişinizden çok daha fazla mesleğinizle ilgili heyecan verici bilgiler sunabilecek bir dosya. İşinizi anlatmak ve herkesin başarılı çalışmalarınızı fark edebileceği bir başka şekilde portföy dosyanızı oluşturursanız, potansiyel müşteriniz bu kişi olabilir. Bununla birlikte, web tasarımcılarının web sitesi portföyleri sadece müşteriler tarafından değil, arkadaşlar ve mesleksizler tarafından da ziyaret edilecektir. Ayrıca, bir ankete katılan kişilerin potansiyel müşterilere atfedileceği kesin olduğundan da emin olmalısınız.

Web Tasarım Portföylerinin Ne Göstermeli?

Portföyünüzden neyin öne çıkacağını belirlemek önemlidir. Bu, web tasarım portföyünüzün vardığı herhangi bir noktada diğer kullanıcılarınıza sunacağınız ilk fikri belirlemek demektir. Her tasarım projenizin içerdiği değişik özelliklerin bir listesi yapılması tam da buna eşittir.

İlk olarak portföyünüze hangi teknolojilerin sizin ile birlikte çalıştığını ve fikirlerin birbiriyle nasıl ilişkili olduğunu anlatan bir açıklama koymalısınız. Örneğin, Türkçe dilindeki bir sitede size verilen görevlerin ve üzerinde çalışmaya çalıştığınız prototip web sitelerin açıklamalarını kelime olarak niçin belirlediğinizi ve hangi tasarım öğelerini kullandığınızı anlatan yüzlerce satıra yakın bir yazı olabilir.

Bir sonraki adım ise portföy için erişim bilgileri sağlamak. İşinizin ne olduğunu anlatmak ya da kişilik özelliklerinizi desteklemek için hayal gücünü kullanabileceğiniz bu hesaplar, ayrıca kullanıcıların kendi isteklerini oluşturabileceği platformlar da olabilir. Bu şekilde, mesleki becerilerinizi sergileyebileceğiniz ve başvurularınız için hedeflenen müşteri gruplarının size ulaşmasına yardımcı olan hesaplar oluşturmuş olacaksınız.

Potansiyel müşteriler hem tasarımlarınızı görmek hem de bunları nasıl andıran tasarımlarınız olduğunu öğrenecekler. Böylece, onlara sunulan platformların özelliklerini okuyabilecek ve yeni projekler hakkında bilgi sahibi olabilecekler.

Potansiyel Müşterileri Etkileyici örneklerle Teşvik Etmek

Web tasarım portföyünüz hazırlandıktan sonra, tüm çalışmalarınızı potansiyel müşteriye sunmak için çalışmalısınız. Bazı durumlarda, incelemeler ve geribildirimler almak için özel örnekler de sağlayabilirsiniz.

Sosyal medyayı kullanarak işlerinizden bahsetmenin ve tüm portföyünüzü insanlarla paylaşmanın harika bir yolu da bulunmaktadır. İnsanlar la bağlantı kurmanın, özellikle de şeffaf olan örneklerin sunulmasının faydaları boşa harcanmamalıdır. Bunu destek etmek için, gerçek örnekler ve arka plan bilgileriyle donatılmış röportajlar yapmayı ihmal etmeyin.

Şehrinize veya internetteki topluluklara katılarak da tasarım çalışmalarınızı tanıtabilirsiniz. İnsanlar ile bağlantı kurmak ve tanışmak, potansiyel müşteriye sunmayacağınız örnekler hakkındaki endişelerinizi ortadan kaldıracağı gibi, tasarım aygıtları için olan potansiyelinin gerek kalmadan görünmesini de sağlayabilir.

Kullanım popüler çalışmalarınızı veya tasarım süreçlerinizi tek tek anlatmanız da müşteri portföyünüzü yönetmek için yararlıdır. Dijital faaliyetlerinizin detaylarını anlatmanıza ve kendi özelliklerinizi paylaşmanıza yardımcı olur. Ayrıca, insanlar ile etkileşime girip, fikirlerinizi dengeli bir şekilde anlatmak için telefon hattı açmanız ve bunları popüler ticari sitelerde kullanmanız da mümkündür.

Sonuç

Web tasarım portföyü oluşturma, insanların kendi profesyonel becerilerini tanıttıkları ve artan başarılarını tasarımcılık çevresinde kamuoyu açısından kolayca görebilecekleri bir platform oluşturmak için harika bir yoldur. Ancak, bu sürecin bir parçası olarak, müşterilerin taleplerini dikkate almanız ve bunu yapmak için güvenli ve korumalı bir ortamda potansiyel müşterilere maruz kalmamanız gerekir. Böylece hem terfi veya üst düzey pozisyonlar için iyi bir başvuru imkanı elde edebilecek hem de kendi tasarımlarınızı tam olarak paylaşabileceksiniz.