Günümüzde birçok web sitesinin vardır, ve bu sitelerin her biri büyük içerik tabanlarına sahiptir. Buna rağmen, kullanıcılar çoğu zaman temel bilgileri bulmakta güçlük çekiyorlar. Web sitesi navigasyonu ; web siteleri aracılığıyla kullanıcılara hazırladığımız temel bilgileri ve adımları ulaşılabilir hale getirmek için tasarlanan bir sistemdir.

Navigasyonun Önemi

Bir web sitesinin navigasyonu, kullanıcıların sitenin her yerinde aradığı bilgilere rahatlıkla ulaşabilmelerini sağlar. Benzersiz site öğeleri, oluşturulan özelleştirilmiş menüler ve linkler sayesinde, kullanıcılar hedeflerine ve aradıkları öğelere web sitesinin anasayfasından ya da herhangi bir başka sayfadan en kolay şekilde erişebilirler. Aksi takdirde sürekli olarak başka sayfalara yönlendirildiklerinde, çoğu zaman responderse yakın sayfalara ulaşamazlar.

Kullanıcıların web sitenize gösterdiği ilgi arttıkça, navigasyonu geliştirerek aradıkları şeyleri en hızlı şekilde bulmalarını ve iyi bir deneyim yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Anlaşılır Bir Navigasyon Tasarımı

Navigasyonu tasarımlamak, web sitenize olan mevcut insan ilgisini sürdürmek için büyük önem taşır. Kullanıcıların rahatça web sitenize ulaşabilsinler mesela, menülerin ne açıklama ile yazılmış olduğu ve elle seçilerek nereye gittikleri önemlidir. Bunun yanı sıra, belirli sayfalar ve ögeler aracılığıyla navigasyonun nereye gittikleri de önemlidir.

Tasarımcılar, sitenin açıklamalarının öngörülmesi ve kullanıcılara geri bildirim sağlanabilmesi için anlaşılırlık seviyesini arttırmak amacıyla kullanıcı deneyimi odaklı yaklaşımları benimsiyor. Uygun bir navigasyon düzeni ile, web sayfalarında gezinmeyi oldukça kolaylaştırarak, kullanıcıların ürün ve servislere daha etkili bir şekilde ulaşmalarını sağlayabilirsiniz.

Sayfalandırılmış Navigasyon

Sitenin navigasyonunun tutmasını ve kullanıcılara mevcut sayfaları bulmalarını sağlamak için tek bir menüden başka bir şey olmayabileceği doğrudur, ancak eğer bir web sitesi varsa büyük miktarda içeriğin olması gerektiğinden, birden fazla menü sırasına ihtiyaç duyulur. Bu durumda sayfalandırma özelliğinin faydalı olacağını unutmamalısınız. Sayfalandırma, içeriğinizin farklı sayfalara dağılmasını sağlar ve arama sonuçlarını en iyi şekilde filtreleyebilirsiniz.

Sayfalandırma, web sitesinin içeriğini anlamlı bir şekilde temsil etmeyi ve kullanıcılara içeriğin verimli bir şekilde aramasını ve keşfetmesini sağlamayı amaçlayan birstratejidir. Sayfalandırmanın özellikle e-ticaret sitelerinde kullanımının yaygınlaşması, satışları arttırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla geçici ve kalıcı olabildiği gibi birçok kullanımı içerir.

Menü Sıralama

Kullanıcıların web sitesinizdeki bilgilere en hızlı şekilde ulaşmaları için, menülerin neredeyse tamamen anlaşılır olması ve anahtar sayfalara ulaşımı çoğaltacak şekilde düzenlenmiş olması gereklidir. Burada sizlerin dikkat etmeniz gereken husus, öncelikli olarak sitedeki daha önemli bölümlerin başta olmak üzere en üstte olmasıdır.

Aynı şekilde tekrar eden terimler, benzersiz menü kayıtları constrain kullanılmalıdır. Menü sıralamasının, bir kullanıcının aradığı bilgiye hangi sıradan en hızlı şekilde ulaşabileceğini vurgulayacak şekilde ciddi bir şekilde planlanması ve ayarlanması gerekmektedir.

Menülerin Tutarlılığı

Navigasyonun herhangi bir şekilde yanlış anlaşılmasından kaçınmak için, menülerin sadece anlaşılması kadar tutarlı olmaları gerekir. Menülerin tutarlı olması, doğru bir dil kullanılmasını içerir ve kullanıcının gidişatını ne kadar net bir şekilde gerçekleştirdiğini gösterir. Ne kadar net bir şekilde geliştiğinin ve nerede olduklarının çok net olduğundan emin olacak şekilde. Ayrıca, sitenin ana tema ve stili ile tutarlı olmalıdır.

Tekrarlanan navigasyonları önlemek için, menüler her sayfada anahtar özellikleri vurgulayan özel menüleri ve verilen kategorileri oluşturmalıdır. Kullanıcılar kendi içinde navigasyon türlerinden herhangi birini öğrenebilecekleri kadar esnek olmalı ve bireysel seçimlerini kolayca yapabilmelidir. Bu şekilde, siteyi kolayca tarayabilecekleri ve de daha önceden görüp bilmeyecekleri bilgileri elde edebilecekleri için kullanıcılar mutlu olacaktır.

Sonuç

Navigasyonun önemi ve etkisi unutulmamalı, kullanıcıların aradıkları bilgilere en hızlı ve kolay şekilde ulaşmalarını sağlayan bir navigasyon sistemi tasarlayarak tüketicilerin alışveriş deneyimini olumlu yönde etkileyebilirsiniz. Yapılan navigasyon çalışmaları, kullanıcıların web sitesindeki bilgilere nasıl erişeceklerini ve web sayfalarında nasıl gezineceklerini net bir şekilde ortaya koyacaktır. Uygun navigasyon tasarımlarıyla çalışmalar yaparak, kullanıcıların arzuladıkları nihai sonuca erişimlerini sağlayabilirsiniz.