Web Sitesi Çerçeve ve Kütüphaneleri: Bootstrap, Foundation ve Diğerleri

Giriş

Günümüzde web sitelerini oluşturmak artık çok kolay. Geliştiricilerin web uygulamalarını yayımlamasını sağlayan çerçeve ve kütüphaneler mevcut. Popülaritesi artan bu çerçeveler ve kütüphaneler arasında Bootstrap, Foundation ve diğerleri bulunmaktadır. Bu makalede bunların hepsini ele alacağız.

Bootstrap

Bootstrap en popüler çerçeve ve kütüphanedir. İlk olarak Twitter tarafından geliştirilen Bootstrap, iş birliği modeliyle web sitelerini hızlı bir şekilde tasarlamanıza yardımcı olur. 2014’te yeni ve güncel bir sürüme geçiş yapılmıştır. Daha sonra 2015, 2016 ve 2019’da daha da güncellenmiştir.

Bootstrap’i kullanmak oldukça basittir. Temel olarak HTML, CSS ve JS sınıf kodları, tasarım ve web geliştirme açısından özgürce düzenlenebilir. Ayrıca Bootstrap, 12 sütunlu grid sistemi, araç çubukları, menüler ve form oluşturmak için kullanabileceğiniz çoklu komponentlerle desteklenmektedir. Özellikle SSC ve JS kullanıcıları için gerçekten harika bir kaynak.

Foundation

Foundation da Bootstrap gibi web sitelerini tasarlamak için kullanılan popüler bir çerçeve ve kütüphanedir. ZURB firması tarafından geliştirilmektedir. Foundation dosyaları HTML5 ve CSS3 ile kodlanmıştır ve mevcut kod menzidaki işlevleri desteklemektedir.

Tasarım becerilerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. Foundation kullanmadan önce, HTML’yi veya CSS’yi öğrenmeniz toplu olarak mantıklıdır. Web sayfalarını kolay ve etkili bir şekilde tasarlayabilmenizi sağlayacak yetenekli bir tasarım platformudur.

Farklı bilgisayarlar ve tarayıcılar üzerinde e-ticarette ideal kaliteyi sağlar. Hem de tamamen özelleştirilebilir ve güncel tutulabilir. Kullanıcılara erişim kolaylığı sağlayan anlaşılır seçenekler arasında navigasyon kontrolleri, haritalama motorları ve mesaj bileşenleri vardır.

Diğer çerçeveler ve kütüphaneler

Birçok çerçeve ve kütüphane vardır. Semantic UI, React, Vue, AngularJS ve Meteor öne çıkanlardan bazılarıdır. Her çerçeve ve kütüphane kendine özgü avantajlar ile gelir. Basit bir temel tasarım ve kullanım sunan Semantic UI, kapsamlı sözdizimi ve birbiriyle çalışan komponent bileşenleri aracılığıyla daha özelleştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sunar.

React’ın JSX ve Babel ile çalışabildiği söylenebilir. Kendisi de komponent odaklı çok katmanlı bir mimariye sahiptir. Ayrıca AngularJS ve Meteor gibi kofer Framework’ler, JS geliştiricilerin web sitelerini tasarlamalarına yardımcı olan çok çeşitli modüller veya ekler sunarlar.

Sonuç

Sonuç olarak, Bootstrap, Foundation, Semantic UI ve diğer benzer çerçeveler ve kütüphaneler web siteleri tasarlamada oldukça yardımcı olmaktadır. Bunlar yakın tarihin en popüler çerçeveleridir. Tasarım ve geliştirme uzmanlarının her ihtiyaç için kullanabilecekleri çok çeşitli özelliklerin var olmasının yanı sıra, çok kısa bir süre içerisinde web sitenin oluşturulmasını sağlamaktadır.