Video SEO: YouTube ve Diğer Platformlarda Başarılı Olmak

Günümüzde online olarak video izleme her geçen gün daha çok ilgi görmeye başladı. Video içeriği, bireylerin, şirketlerin ve halkla ilişkiler profesyonellerinin arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejilerinin önemli bir parçası haline geldi. Video SEO, kullanıcıların arama motorları tarafından, bir çok farklı platformda yayımlanan içeriği bulmasına yardımcı olan bir taktiktir.

Özellikle YouTube gibi popüler videolar için arama sonuçlarının öne çıkarılmasını sağlayan bir yöntem olarak, Video SEO özellikle arama sıralamalarında iyi sonuçlar almak için gereksinim duyulan teknikler arasında yer almaktadır. Video SEO arama sonuçlarında yükselmeyi sağlamayı amaçlamakla beraber, arama motorlarından görmek istediğiniz içeriği doğru şekilde sunmak adına kolaylık sağlamaktadır.

YouTube’un Önemi Neden Büyük?

YouTube, arama motorlarındaki en önemli platformlardan biridir. Site, yaşanan trafiğe ve açıklanan raporlara dayanarak, 2020’de arama sonuçlarının % 2’sini oluşturmaktadır. Google şu anda YouTube arama sonuçlarını sitenin arama sorgularına eklemiştir ve YouTube aramaları arama sonuçlarında aradığınız bilgiyi aramanız kalmayacak kadar çok uzanmaktadır. Bir türlü sıralamalara çıkmak isteyen girişimciler için, Video SEO YouTube üzerinden oluşturulmaya çalışılmalıdır.

Video SEO Nasıl Yapılır?

Video SEO, izleyicilerin arama motorlarına tarafından snopaillabilecek ve doğru şekilde ön plana çıkarılabilecek bir videoya sahip olmanızı sağlamaktadır. Video SEO, videonuzu başarıya anahtarı olan benzersiz bir anahtar kelime içeren başlık, etiket ve açıklama ile verinize eklemek suretiyle gerçekleştirilir. Bu anahtar kelimeler, arama motorlarında ne aradığınızı belirlemenize yardımcı olur ve izleyicilere videolarınızı daha kolay bulabilmelerini sağlar.

Bir diğer kritik Video SEO öğesi olan yoğun ayrıntılı tanımlama henüz YouTube’dan büyük oranda desteklenmemektedir. YouTube, mobil cihazlar ve diğer platformlar için yoğun tanımlama özelliğinden yararlanıyor olsa da, arama motorlarının Video SEO’yu kolaylaştırmak için arama sonuçlarında aranan bir içeriği aramaya odaklanacağı bir formatta başarıya ulaşmak oldukça güçtür.

Diğer Video Platformları

Dijital pazarlama stratejisinde farklı platformlardan sosyal medya paylaşımlarına kadar, Video SEO kârlı bir bölümdür. Özellikle Instagram, Facebook, Twitter ve TikTok’ta iş rozetleri satın alma, ürün tanımlama ve bağlantılar kullanma gibi Video SEO ile birlikte kullanılabilecek mevcut avantajlar vardır.

Video SEO, YouTube ve diğer platformlar arasında rekabeti artırarak, daha geniş kitlelere ulaşmak için de daha büyük ölçüde kullanılabilir. Video SEO, paylaşım sayısını artırmak ve arama sonuçlarınızı optimize etmek için başka platformlarda paylaşımlara odaklanmanıza ve videonuzu verimli bir şekilde geliştirmenize yardımcı oluyor.

Sonuç

Arama motorlarında yetkin olmak için giderek daha zor hale gelen, rekabet içinde mücadele eden ve sabitlenmeye özen göstermesi gereken Video SEO, internette görmüş olduğumuz içeriklerin ön plana çıkmasını sağlamaktadır. Sitenizi arama sonuçlarında ortaya çıkarmak hakkındaki endişelerinizi unutun çünkü Video SEO ile internette daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.