Bir web sitesi üzerinde arama motoru optimizasyonu (SEO) varsa çoğu kişinin beklentisi, çift amaçlı olarak ne kadar yüksek bir sıralama elde edecekleri ve site hızının yüksek olmasıdır. Ancak tüm sonuçların alınması için teknik SEO’yla ilgili ipuçlarının uygulanması ve onaylanması gerekmektedir. Bu makalede, teknik SEO ile hız ve güvenliğin nasıl arttırılabileceğine dair ipuçları ele alınacaktır.

Hız İpuçları

Websitenizi destekleyen teknik SEO’nun en önemli unsuru olan hız, arama motoru tarafından önemle desteklenmektedir. Öylesine ki, Google’ın 2016 yılında çıkarttığı nasıl hızlı site sunmalısınız? isimli belgesinin ortaya çıkışı bu konuyu desteklemek adına özel olarak derlenmiştir.

Sitedeki hız iyileştirmelerinin sağlanması için pozitif sonuçlar almak için aşağıdaki ipuçlarına başvurulabilir.

Sitemize Bağlı Ana Önyüz Boyutu

Web siteniz üzerinde tüm görsel ve media dosyalarının boyutlarını optimize etmelisiniz. İhtiyaç kadar küçük hale getirme çabası içinde olmalısınız, ancak bunun fazla uzak olmaması gerekmektedir. Resimlerinizi bile JPEG’e çevirmeniz uygun olacaktır. Aynı şekilde, video çalışmalarınızı da uygun bir platformda sunacaksınız.

Caching Kullanımı

Önbelleğe alma (caching) sayesinde siteniz hem daha hızlı açılır hem de daha güvenli konuma gelir. Sistemi geliştirmek için önbellek uygulamak tavsiye edilir, çünkü bu yeniden yüklenen sayfalara geri dönüşü kolaylaştıracak ve sistemi hızlandıracaktır.

HTTP Yönlendirmesini Kullanın

SEO’da HTTP boyut azaltımı (gzip) bir site hızlandırıcı aracıdır. Gelen içeriği küçülterek, denetime dayalı transfer hızlarındaki artışlardan maksimum faydalanmanızı sağlamak için dosya yönlendirmesi kullanmanız önerilir.

Güvenlik İpuçları

GoldenSource tarafından yayınlanan Güvenli Web Sitesi Üretme Kuralları belgesi, sitenizin güvenilirliği hakkındaki ipuçları hakkında temel bilgiler içerdiği halde, daha fazla önlem almak amacıyla web sitesi güvenliğinin nasıl arttırılacağı hakkında daha detaylı bilgiler vermektedir. Aşağıdaki hususlardan bazılarının uygulanması şiddetle önerilmektedir.

Güvenlik Politikaları Oluşturun

Sizin sitenizin güvenlik standartlarını teyit etmesi için güvenlik politikası oluşturmanız uygun olacaktır. Politikanız, oturum açma ile ilgili politikalar ve gerekli yedekleme stratejileri gibi -yetkilendirme ve yetki; siteyi engellemek için SSL kullanma gibi- konuların hepsini içermelidir.

Sitenizi Güncel Tutun

Sitenize her zaman yakın bir canlı donanım çerçevesi tutmalısınız. Güvenlik seviyelerini arttırmak ve kötü niyetli bir girişe karşı korumak için portlarınızı sürekli olarak denetiminiz altında tutmalısınız. Güvenlik hatalarının arttığı zamanlarda, güncelleme ve güvenlik duvarı ayarlarını gözden geçirmelisiniz.

SSL Sertifikası Kullanın

Korsan zafiyetlerine karşı sitenizi güvence altına almak için, sağlam bir SSL sertifikası satın almanız gerekmektedir. HTTPS ile yönlendirilmiş bir site korsanlık gibi faaliyetlerden daha güvendedir ve kullanıcılar tarafından tercih edilmektedir.

Sonuç

Teknik SEO çalışmalarında, hız ve güvenlik alanlarının birlikte ele alınması oldukça önemlidir. Siteniz için apayrı hedefler belirlemek için, öncelikle yukarıda anlatılan ipuçlarını uygulamalı ve sonraki adımlara doğru geçilmesi gerekmektedir. Bunu mükemmel bir şekilde sağlamakta yardımcı olacaktır.