Uzun zamandır, günümüz temel çevrimiçi iş platfomlarından birinin üst düzey bir performansa sahip olması, sadece reklam ve promosyon ortamlarının verimli şekilde kullanılmasından ibarettir. Günümüzde özellikle web siteleri için arama motoru optimizasyonu (SEO), asırlardır pazarlama stratejilerinin vazgeçilmez bir yönüdür. SEO, arama motoru sonuç sayfalarında açıkça görünür olma arzusunu desteklemek ve marka gözden geçirmelerinde (rating) nihai sonuçlara ulaşmak için, gelişmiş web siteleri dizaynı, web içeriği oluşturma ve daha fazlası gibi çeşitli taktikleri bir araya getirir.

Bununla birlikte, artık arama motorlarının bu pazardaki en büyük oyuncular olduğu bilinir, ancak sosyal medya platformlarının folkloru, her geçen gün daha da etkileyici bir hale gelir. Sosyal medya platformlarının özellikle güçlü bir SEO performansı oluşturmak için kullanılmasının ne kadar önemli olduğu ve bunun doğru şekilde nasıl yapılabileceği araştırılmalıdır.

Sosyal Medya Stratejisinin Önemi

Sosyal medya platformları arama motorları için çok önemli olabilir. Mekanizmanın çalışma şekli, arama motoru tarafından elde edilen backlinkler ve sosyal paylaşımı ile belirlenir. Sonuç olarak, kullanıcılara tekrar gelme olasılığı ve nitelikli bir şekilde daha yaşlı backlinkleri almak için SEO performansının iyileştirilmesi için sosyal medya stratejisi çerçevesinde yaklaşımlar gerekmektedir.

Güçlü bir sosyal medya stratejisi oluşturmak, en önemli ilk adımdır. Bu, tıpkı çevrimiçi diğer birkaç platformda olduğu gibi sosyal medya kullanıcılarını hedeflemek için bir çalışmadır. Hedeflenen potansiyel alıcılar hakkında bilgi edinmek çok önemlidir. Örneğin; kullanıcının yaşı, cinsiyeti, konumu, eğitim düzeyi, kişisel özellikleri, dijital çevrimiçi aktiviteleri vb. Bazı araştırma becerilerine sahip bir topluluğa ve uzmanlığa sahip forensik analist tutarak her ayrıntıyla ortaya çıkan platforma uygun bir sosyal medya stratejisi oluşturulabilir.

Yanı sıra, altyapıdan, ekipmandan ve mevcut kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak da bu noktada önemlidir. Birçok şirket vardır, hangi platformların onlar için SEO performansını artırdığını anlamak için çalışan kullanılabilir. Platform seçiminin ayrıca birçok faktöre bağlı olarak değiştiği unutulmamalıdır. Toplulukların özellikleri ve gruplarına yönelik yayınların da arttırılması, başarılı sosyal medya kampanyaları yaratmanın en önemli araçlarından biri olarak görülmektedir.

Backlinklerin Büyüsü

Backlinkler, arama motoru performansı üzerinde olumlu bir etkiye sahip oldukları gibi, potansiyel ziyaretçilere sosyal medya kanalları ve web sitelerinden gerçek ziyaretçilere dönüşme olasılığını da arttırmaktadır. Backlinkler edilmeden önce, referans edilenlerin site içeriğiyle neredeyse uyumlu olduklarına dikkat edilmelidir. Verilen sunumun kalite seviyesi, Wikipedia gibi çeşitli yüksek güvenilirlikteki web sitelerine karşı online varlığının yarınlarına önemli ölçüde etki edebilir.

Birleşik Krallıkta faaliyet gösteren birçok basit E-Ticaret mağazası, arama motoruyla basit şekilde kombine edilmiş anahtar kelimelerin sosyal platformlar üzerindeki kullanımının avantajlarını anlıyor ve anahtar kelime optimizasyondan daha fazlasını nihai alıcı hesaplarına ulaşmak için sıklıkla kullanıyor.

Yeni Çözümler

Arama motoru robotları çoğunlukla test için geri besleme gerektirmez ancak iki arama motoru arasındaki rekabet ve değişen analitik gereksinimler, her arama motoru aracılığıyla SEO ile sunulan yeni çözümler arasında yüksek derecede kapsamlı bir karşılaştırma yapılmasını gerektirmektedir.

Birkaç üretici, benzersiz bir platform oluşturarak destek vermekte ve bu nedenle, arama motoru ihtiyaçları karşılanırken oldukça önemli miktarda verimlilik arttırarak üzerine çalışılıyor. SEO ile kullanımı ve SEO performansını arttırmak belirli bir program kullanarak rakiplerinden daha rekabetçi hale gelmeyi mümkün kılan sosyal medya strategileri de mevcuttur.

Sonuç

Küresel pazarlarda ciddi miktarda rekabet vardır ve ileri teknoloji ile donatılmış olan küresel pazarlar bu rekabeti yeni boyuta taşımıştır. Arama motoru optimizasyonu performansının artırılmasında sosyal medya platformlarının kullanılması önemli rol oynamaktadır. Sosyal medya stratejilerinin planlanması, doğru kullanandan ve backlinklerin verimli kullanımından kaynaklanmaktadır. Herhangi bir sosyal medya stratejisi ve arama motoru açısından ciddi sonuçlar almaya çalışan her web sitesi için bu çok önemlidir.