Pazar Yerinde Satışları Arttırma

 

Pazar yerinde satışları arttırma yöntemi özellikle pazarda çalışan satıcılar için oldukça önemli bir sorudur. Reklamcılık alanında eğitim veren akademisyenler müşteri profili ve bu müşterilere nasıl satış yapılması gerektiği üzerine araştırma yapmaktadırlar. Bu araştırmalar ışığında satıcının satışlarını nasıl arttıracağı sorusunun cevabı bulunmuştur. Pazar yerinde müşteriye bir şeyler satabilmek göründüğünden daha zordur. Her zaman diğer satıcılar ile bir rekabet söz konusudur. Yapılan araştırmalarda bu rekabetin kazanılması için şu yöntemler önerilmiştir:

Müşteriye karşı her zaman güler yüzlü olun.
Ürününüzün diğer satıcıların ürünlerinden daha kaliteli olduğuna müşteriye ikna edin. Ürünün üretim yeri, yılı, kullanılan malzemeler hakkında bilgi vermek müşteriye bu konuda ikna etmek için kullanılan bir yoldur.
Satış sırasında müşterilerin dikkatini çekin. Genelde pazar yerlerinde bağırarak satıcılar dikkat çeker fakat bunun yerine ürünlerin görselliğini kullanarak dikkat çekmek daha çok işe yarar.

Pazar Yerinde Satışları Arttırma

 

E-Ticaret Satış Arttırma Yöntemleri

E-Ticaret satış arttırma yöntemleri Pazar yerinde satış arttırma yöntemlerine nazaran daha kolaydır aslında. Son zamanlarda online satış daha çok ilgi görmeye ve satıcılar için de daha büyük bir rekabetin oluşmasına neden olmuştur. Bu rekabet şu yöntemlerle kazanılabilir:

E-Ticarette satıcı hakkında yapılan yorumlar çok önemlidir. Bu yorumların olumlu olabilmesi için güvenli ve özenli satış yapın.
Kargolama süreci müşteri için oldukça önemlidir. Ürünün iyi paketlenmesi ve zararsız ulaşması müşteriden 5 yıldız almanızı sağlar.
Ürünün ulaşması süresinde dikkat edin ve ürünleri kargolamak için uzun zaman beklemeyin.
Müşterinin isteklerini göz önünde bulundurun. Kargo firması seçme hediye paketi hazırlama gibi seçenekler sunun.

Satış Arttırma Kampanyaları

Satış arttırma kampanyaları satıcıların sayılarının artması ile birlikte düzenlenmeye başlayan bir yöntemdir. Satıcılar aralarındaki rekabette öne geçebilmek adına bazı satış arttırma kampanyaları düzenlemektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Yılın belirli dönemlerinde indirim haftası düzenlemek. Özellikle özel günler öncesinde düzenlenen bu indirim haftaları müşterilerin özellikle dikkatini çekmektedir.
İkinci ürün 1 TL gibi kampanyalar da oldukça dikkat çekicidir. Aynı satış ürünü üzerinde düzenlenen bu kampanya müşterilerin ilgisini çekecektir.
3 al 2 öde kampanyası. Özellikle bu kampanyanın diğer kampanyalara göre daha çok ilgi gördüğü gözlemlenmiştir.

Yukarıda bahsedilen konular özellikle reklamcılar tarafından araştırılmakta ve gözlemlenmektedir. Bünyemizde çalışan kişiler de bu araştırmaları takip etmekte ve başka araştırmalar üzerinde de çalışmaktadırlar. Bunun gibi daha fazla bilgi için bize ulaşabilir ve yetenekli çalışanlarımızdan gerekli yardımı alabilirsiniz.