ezgif.com gif maker 1

Doğru İnstagram Reklam Optimizasyonu

instagram-reklam-optimizasyon

İnstagram reklamları işe yarıyor mu? Öncelikle instagram reklam verecekseniz eğer, instagram hedef kitleyi doğru belirlemiz gerekiyor.Sadece İstanbulda hizmet veriyorsunuz eğer gidip tüm Türkiye’ye reklam vermenin bir anlamı yoktur. Ya da tüm Türkiye’ye hizmet veriyosanız eğer hedef kitleyi İstanbul olarak seçmekte çok mantıksız olacaktır.Bu konuyu kafanızda netleştirdekten sonra hedefimiz reklam etiketleri yani tag’ler oluyor.Bu kısımda ise hizmet verdiğiniz veya sattığınız ürünün bağlı olduğu ana etiketi eklemeniz gerekiyor.

Reklamdaki Anahtar Kelime Etkeni

instagram-anahtar-kelime

Anahtar kelimeler teknik olarak vereceğiniz instagram reklamı ile % 100 örtüşmelidir.Yani vereceğiniz reklamın içeriğiyle anahtar kelimeleriniz aynı veya çok yakın olmalı.Örnek olarak bir krem veya vücut losyonu satıyorsanız ana etiket olarak kozmetik ve ona benzeyen birkaç etiketi seçmeniz gerekiyor.Direk krem veya losyon olarak bir etiket sistemi yani anahtar kelime düzenlemesi İnstagram’da malesef bulunmuyor.

İnstagram Reklamına Ayrılmış Bütçe

instagram-reklam-bütçesi

Tüm bunları doğru bir şekilde yaptığınızdan eminseniz eğer konu reklam bütçesine geliyor.Burada dikkat edilmesi gereken husus satış başına ettiğiniz kara göre reklam vermek veya yüksek bütçeli reklam verip dönüşlere göre bir optimazsyon uygulamak.Stratejik reklam bütçesi belirlemenizde fayda var.Örneğin günlük bir bütçe veya haftasonları farklı bir bütçe gibisinden.Genelde instagram reklamlarından verim almak ve çok etkileşime geçmek istiyorsanız günlük 250-300 TL arası bütçe makul bir seviyededir.Hedef kitlenize kolay ulasmanızı sağlar ve ciddi dönüşümler alırsınız.

İnstagram reklam’da neye göre etkileşim alacaksınız?

Bu konu hakkında şunu söylemeden olmaz sizin girdiğiniz anahtar kelimelere daha önceden ilgi duyan kişilere sizin reklamınız gösterilmektedir.Yani bu reklam TV reklamı gibi herkese gösterilmiyor.Algoritma sadece ilgi duyanlara bu reklamı göstermektedir.

Unutmayınki yüksek etkileşim almak istiyorsanız eğer bütçenizi biraz yüksek tutmalısınız.Ama iş tamamende bütçe ilede çözülmüyor.Burada reklam optimazsyonu ön plana çıkıyor ve bu konuda biraz titiz olup teknik analizlere göre instagram reklamı yayınlamakda fayda var.Düşük bir bütçeyle kitlelere ulaşmanız zor olur ve paranızda boşa gitmiş olur.Ve şöyle bir gerçek var Google Adwords‘a göre İnstagram reklamları daha uygundur ve direk görsellerinizi hedef kitleye ulaştırırsınız.