Bir çoğumuz, başarılı bir içerik stratejisi oluşturmak için, arama motoru optimizasyonunu (SEO) ve içerik pazarlama çalışmalarını birden fazla disiplin olarak kabul etmek zorunda olduğumuzu biliyoruz. Ancak, her iki disiplini de, bir doğruya giden muazzam bir birliktelik sahnesine koymak önemlidir. İşte buda İçerik Pazarlaması ve SEO: Başarılı Bir Birlikteliğin Sırları başlıklı makalemizde ele alıyoruz.

Nelerdir İçerik Pazarlaması ve SEO?

Öncelikle, İçerik Pazarlama ve SEO, aynı anda yürütülen güçlü teknikler bütünüdür. İçerik Pazarlama, marketerlerin, özgün, özne ve etkileyici içerikleri okuyucular ile paylaşmak amacıyla oluşturdukları bir stratejidir. SEO, özgün içeriğin Google’a web sayfanızın en yüksek sıralarda listelenmesi için optimizasyonu yapılmasını içerir.

İçerik Pazarlamasının avantajları nelerdir?

Kullanıcılarınız/okuyucularınız, çekici bir şekilde sunulan kaliteli içerikten keyif alır. Potansiyel müşterilerinizi yeni ürünlerimize ve hizmetlerimize getiren, daha fazla şeyler hakkında konuşan insanlarla iletişim kurabilirsiniz. Her müşterinin kendisine özgü tek ve özel bir tecrübe olmasını sağlayabilirsiniz. İnsanların, markanızın varlığından haberdar olmasını sağlayarak, arama motorlarının arama sonuçlarına üst sıralara çıkmak için SEO ile destekleyerek, marka imajının korunmasını ve pazar hakimiyetinin gözlemlenmesini sağlayabilirsiniz.

İçerik Stratejisi Nasıl Oluşturulur?

Yararlı İçerikler Üretin

İlk önce, hedef kitlenizin beklentilerine ve beğeniye cevap verebilecek potansiyel ürünlere güçlü ve etkileyici içerikler oluşturmanız gerekir. Öznel olmalı ve okuyucularınıza hiçbir alternatif ya da seçenek sunmayan özgün ve orjinal içerikler oluşturmalısınız.

Mükemmel Kaliteyi Yükseltin

İçeriğin kalitesi ve özünün etkisinin artırılmasını amaçlayan herhangi bir dijital pazarlama stratejisine atlanmıyorsa, içeriklerinizin mükemmel kalite özelliğini taşımasını sağlamalısınız. SEO uzmanlarının sizi destekleyeceği bir özellik olmayabilir ama kusursuz ve orijinal bir içerik olması, okuyucular tarafından itina ve ilgi görecektir. Bu, özellikle arama motorlarının arama sonuçlarına çıktığınızda, arama motoru performansınızı temel alır.

Arttırılmış Gösterim Hedeflenmeli

Google’da arama sonuçlarına üst sıralara çıkmanın yolu, arama mandalarını arttırırken aynı zamanda insan do-follow dolayısıyla boomerang altyapısı ya da karşılıklı bağlantılar kurarak arama motorlarındaki tepkiyi de arttırmaktır.

Anahtar Kelime Açıklamaları

Anahtar kelimeler özellikle arama motoru tarafından taranan sitelerde aranır. İttifakları arttırmanın bir yolu, arama motoru için anahtar kelime etiketleri eklemektir.

Sonuç

Kullanıcılarına potansiyel ürünlerini paylaşmak için pazarlama stratejilerinde etkin bir SEO programı sunma kabiliyetine nazaran integre edilmiş bir içerik stratejisi, Müşteri odaklı pazarlamanın ve arama motoru performansının gelişimine yardımcı olarak önemli rol oynamaktadır. Bu sebeple, içerik rekabetinin arttıkça, markaların bunun dile getirmesine gerek olacağını unutmamalıdır. İçerik Pazarlama ve SEO arasında başarıyla bir uyumu sağlayarak, yalnızca SEO performansınızı değil, dijital pazarda hakimiyetinizi de gösterebilirsiniz.