Sosyal medya ve arama motoru optimizasyonu (SEO) birkaç yıldır etkileşim için mükemmel bir eşleşmedir. Sosyal medya, arama motorlarının, web sitelerinin ve kanalların arama sıralamasını ve önceliğini belirleyen algoritmalarını etkileyebilir. Bu yazıda, görünürlük ve ROI kazanmak için sosyal medya ve SEO arasındaki ilişki hakkında konuşacağız.

Sosyal Medya ve SEO Arasındaki İlişki

Sosyal medya ve SEO arasındaki ilişki, çevrimiçi içerik pazarlamacılığının iki temel koludur. İkisi de markaların ve lehitimli şirketlerin çevrimiçi varlıklarının tarayıcılar tarafından indexlenmesini sağlamak, kullanıcıların web sitelerine daha hızlı erişebilmelerini ve arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilmelerini sağlar. Sosyal medya ve SEO birlikte hareket ederken, birbirlerinden daha fazla fayda elde etmesini sağlar.

Sosyal medya takipçileriniz gerçek zamanlı olarak paylaşılan yardımla, markanın varlıklarını arama sonuçlarının en üst sıralarına çıkmak için destekleyebilir. Hem SEO hem de sosyal medyada sürümleme stratejileri geliştirmek, markanızın çevrimiçi görünürlüğünü arttırmanın ve pazarlama dönüşüm goalsuna ulaşmanın etkili bir yoludur.

Arama Motoru Optimizasyonu ve Sosyal Medya Alışverişi Arasındaki İlişki

Arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarındaki aramalarda listelenme durumunu iyileştirmek için tasarlanmıştır. Siteye bağlantılar sağlayarak, belli anahtar kelimeler kullanılarak ve web sitenin düzeni ile ilişkili teknikler ve prosedürler kullanarak kullanıcıları siteye çekmek mümkündür.

Sosyal medyanın arasındaki bağlantının neden arama motoru optimizasyonuyla örtüştüğü konusunda iki temel nokta vardır. İlki, arama motorları web sitelerinin sosyal medyada nasıl kullanıldığını bilmek için bu kanallarda kullanıcıları izliyorlar. İkincisi, arama motoru robotları web sitelerinin nerede linklerinin olduğunu sosyal medya sitelerinde arayabilir.

Örneğin, bir yazınızı Twitter’da paylaşarak ayarlanan tweet bağlantısıyla, arama motoru artık söz konusu içeriğin kim tarafından paylaşıldığını ve neticesinde arama sorgularına sonuç olarak daha güçlü bir şekilde cevaplanmasının mümkün olduğunu öğrenebilir. Google, doğru hedef kitleye ulaşmak için sosyal medya üzerinden sağlanan tüm verileri kullanabilir.

Sosyal Medyaya Başvuru

Bir çevrimiçi ürün veya hizmeti tanıtmak ve daha fazla kişiye ulaşmak isteyen herkes için, SEO ve sosyal medya arasındaki ilişki çok önemlidir ve aradaki farkı anlamanın gerektiğini kendi firmanız hakkında ne yazık ki bir çok insanın bilmediğini anlamak önemlidir.

Peki sosyal medyadan ne kadar alabilirsiniz? Sonuç olarak, arama motoru sıralamasını artırmak için sosyal medyaya her zaman başvurmanız önemlidir. Sosyal medya her ne kadar arama sıralamanızı ikiye katlıyor olsa da, SEO doğrudan etkileyebilir.

Birçok gelişmiş SEO yolu sosyal medyadan faydalanmanıza olanak sağlamaktadır. Bunlardan bazıları, web sitenize a backlink sağlamanın yollarını aramak, ürünlerinizin popülerliğini artırmak ve kullanıcı eylemlerini geliştirmek için etkileyici bir zengin içerik üretmek gibi basit işlemlerdir.

Tüm bunlar, arama motoru sonuçlarınızın gelişimine yardımcı olurken, markanızın tanıtılmasını sağlamada da önemlidir. Yukarıda açıklandığı gibi, hedef kitleyi etkilemek için pratik olması yanı sıra arama motoru optimizasyonundan da faydalanarak arama sıralamalarınızı artırabilirsiniz.

Sonuç

Günümüzde, görünürlük ve ROI kazanmak için sosyal medya ve SEO arasındaki ilişki çok önemlidir. ETicaret mağazaları, web siteleri ve bloglar için, SEO ve sosyal medya arasındaki ilişkiyi anlamak, markaların görünürlüğünü artırmak için çok önemlidir.

Marka farkındalığını arttırmak ve hedef kitlelere hitap etmek için sosyal medya ve SEO arasındaki ilişkinin anlaşılması son derece önemlidir. Gönderileri sosyal medyada paylaşarak ve arama motoru optimizasyonu stratejilerini hayata geçirerek, bir web sitesinden tüm hedef kitleleri rahatça erişmek ve beklenen dönüşüm sonuçlarını elde etmek mümkündür.