Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama nedir nasıl yapılır? Sorusu faaliyete yeni geçmiş çoğu işletmenin aklında olan bir sorudur. Günümüz şartlarında, teknolojinin de gelişmesi ile ürün ve hizmetlerin pazarlanması dijital pazarlama ve geleneksel pazarlama olarak ikiye ayrılmaktadır. Geleneksel pazarlama yönteminde müşterilere direkt ya da dolaylı bir şekilde ulaşılmaya çalışılır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin verimliliği son zamanlarda azalmaya başlamıştır. Dijital ortamlardaki gelişimler sayesinde artık firmaların ürün ve hizmetlerini pazarlayabilmeleri için internet ortamında güçlü bir çevrimiçi kimlik oluşturabilmesi ve sürdürebilmesi gerekmektedir. Dijital pazarlamanın önemi bu nedenle geleneksel pazarlamanın çok önüne geçmiştir. Dijital pazarlama bir hizmet ya da ürünün televizyon, mobil cihazlar ve bilgisayar gibi ortamlarda pazarlanabilmesine denir.

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital Pazarlama Teknikleri

Dijital pazarlama teknikleri geleneksel pazarlama tekniklerinden farklı kanallara sahiptir. Yatırım getirisi ve verimliliği en fazla olan dijital pazarlama teknikleri e-posta pazarlaması, PPC reklamcılık, arama motoru optimizasyonu (SEO), görüntülü reklamcılık, sosyal medya pazarlaması, içerik pazarlama, satış ortaklığı ve çevrimiçi halkla ilişkiler şeklinde sıralanabilir. Bu tekniklerden en fazla kullanılanları arama motoru optimizasyonu ve sosyal medya pazarlamasıdır. Yapılan aramalarda belli anahtar kelimelerin kullanılması sayesinde gerçek ziyaretçi trafiğini sağlamak amaçlı kullanılır. Algoritmaya en uygun sonuçlar en üst sıralarda gösterilir. Sosyal medya da doğru kullanıldığı takdirde muhteşem bir pazarlama kanalıdır. Sosyal medya pazarlaması tekniğinde doğru hedef kitlenin belirlenmesi ve bu kitleye uygun içeriklerin üretilmesi kritik önem taşır.

Markalar Dijital Pazarlamayı Nasıl Kullanır?

Markalar dijital pazarlamayı nasıl kullanır? Sorusu bu şekilde cevaplanabilmektedir. Hedef kitlenin doğru belirlenmesi ve bu hedef kitleye uygun dijital pazarlama teknikleri ile markalar büyüme payını arttırabilir. Dijital pazarlama verimli kullanıldığı takdirde geleneksel pazarlama yöntemleriyle ulaşılabilecek müşteri sayısının çok daha üzerine çıkabilmektedir. Aynı zamanda maliyeti geleneksel pazarlama yöntemlerinden daha azdır. Geleneksel pazarlama yöntemleri dijital pazarlamanın gerisinde kalmaya başlamıştır. Markalar globalleşen dünyaya ayak uydurabilmek adına her geçen gün dijital pazarlama yöntemlerine daha fazla yönelmekte ve bütçe ayırmaktadır. Yukarıda bahsi geçen konular ve daha fazlası hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmek için firmamızla irtibata geçebilirsiniz.