dijital pazarlama nedir cesitleri nelerdir
dijital-pazarlama-nedir-cesitleri-nelerdir

Dijital Pazarlama Nedir? İnternet dünyasına son zamanlarda çok başarılı bir giriş yapmıştır.Bunun en büyük avantajı ise reklamları inceleyip optimize etmektir.Potansiyel müşterilere daha kolay ulaşabilmek ve bütçelerde azalmada söz konusudur.Dijital Pazarlamayı bir ağaç olarak düşünebilirsiniz, dallarınıda araçlar olarak görebilirsiniz.Çünkü internette bunun ucu bucağı yoktur.Dijital Pazarlamada reklam verme yelpazeniz son derece geniştir.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama, insanlara adındanda anlaşılabileceği gibi bütün dijital plaformlarda reklamlarınızı ulaştırmaktır.Burada şu reklam verilir veya bu reklam verilmez gibisinden birşey yoktur.İnsanlar artık hemen hemen herşeyin reklamı dijital mecralarda vermeye başladı.Çünkü günümüz ticaret anlayışı artık dijital ortamlardan akmaktadır.Bu araçları verimli ve etkili kullanan insan veya kurumlar başarıya çok yakındır.

Dijital Pazarlama ve Dijital Olmayan Pazarlamalar Arasındaki Fark Nedir?

Bu sorunun cevabı aslında son derece basittir.En büyük fark reklamları izleyip raporlara göre optimize etmektir.Tv’ye reklam verdiğinizi düşünün.Verdiniz ama rapor alamıyorsunuz.Çünkü ortada bir dönüşüm yok veya yardımcı bir araç yok.Aynı şekilde cadde üzerindeki afişlere reklam verdiğinizi düşünün.Yine bir sonuç yok, yani reklamları analiz edemiyoruz.Çünkü kitleye ulaşıp ulaşmadığını kontrol edeceğimiz bir araç yok.Geleneksel reklam burada zamanla gücünü kaybetmeye başlıyor.Bütçe+Reklam optimizasyonu Dijital Pazarlamadaki gibi etkin ve pratik olmuyor.

Bütçe (Maliyet)

Dijital Pazarlamada bütçe veya reklam maliyetleri, ulaştığınız kitleye göre belirlenir.Yani 10 kişi gördüyse 10 lira ödüyoruz.Veya 20 kişi tıkladıysa 20 lira ödüyoruz gibisinden afaki rakamlar verilebilir.Yani Bütçe kaybımız minimize oluyor.Tabi verdiğim örnekler reklam kampanyalarına göre değişir.Kimi gösterim ister kimi geri dönüş kimi tıklama gibisinden.Almak istenilen sonuç çok fazladır.

Reklam İletişimi

Dijital Pazarlamada reklam iletişimi son derece etkilidir.Müşteri size anında bir tıkla geri dönüş yapabilmektedir.Çünkü telefonuna veya bilgisayara giriyosunuz.Bir tık kimseye zor gelmez çünkü.Günümüzde insanların vakit kaybetmeye tahammülü olmadığını belirtirsek dijital pazarlamada iletişimin son derece etkili olduğunu söyleyebiliriz

Performans Analizi

Aslında tam olarak Dijital Pazarlamada kilit nokta burası.Çünkü analizi yapamadığınız bir işte başarılı olamazsınız.Dijital Pazarlamada reklamlarını kaç kişi görmüş veya kaç kişi tıklamış gibisinde yüzlerce veriye ulaşabilirsiniz.

Hedef Kitle

Hedef Kitle dijital pazarlamanın en önemli aracıdır.Örneğin bir ev reklamını 18 yaş altına sunmak bir hata olabilir.Veya 25 yaş üstüne sunmak bir avantaj olabilir.Burada tamamen hedef kitlenize göre reklamları düzenliyorsunuz.Yani bütçeniz maksimize olarak en verimli şekilde kullanılmaktadır.

Dijital Pazarlamada Reklam Çeşitleri

Dijital ortamda hemen hemen her platformun kendine özgün geniş yelpazeli reklam kampanyaları mevcuttur.Her kitleye ve her firmaya özgü reklam kampanyaları oluştulabilir.

Sosyal Medya Pazarlaması

Sosyal Medya bilindiği üzere milyonlarca kullanıcıya sahip devasa platformlardır.Bu nedenle birçok kitleye ulaşmak daha maliyetli ve pratiktir.Potansiyel müşterileri keşfetme açısından çok önemli bir araçtır

Seo (Arama Motoru Optimizasyonu)

Seo, google veya yandex gibi arama motorlarında üst sıralarda veya üst sayfalarda websitenizin gözükmesidir.Bilindiği üzere arama motorları dünya genelinde çok fazla kullanıcı tarafından ziyaret edildiği için profesyonel bir seo desteği ile geniş kitlelere ulaşabilirsiniz.

Arama Motoru Pazarlaması

Google Adwords gibi araçlarda arama motorlarında müşterinin araması veya potansiyel olması durumlarında reklamlarını direkt olarak ulaştırabilirsiniz.Bu pazarlama aracı tamamiyle bütçe ve reklam kalitesine dayalı bir sistemdir.Reklamın kalitesi bütçenizi daha verimli kullanmaza destek sağlar.Bu platforma ne kadar çok bütçe ayırırsanız o derece geri dönüş alırsınız.Tabi az önce dediğim gibi reklamın kaliteside çok önemlidir.

Yeniden Pazarlama Reklamları

İnternette bir ürüne baktığınızı varsayalım.Daha sonra aynı ürünü size reklam araçları internette gözerken yine gösterecektir.Buna yeniden pazarlama reklamları denmektedir.

Görüntülü Reklamlar (Display Advertising)

Görüntülü reklamlar genel olarak insanda görsel bir iz bırakmak için kullanılır.Bu markanın bilinirliğini oluşturma veya kitle oluşturmak için kullanılabilir.E-Ticarette aktif olarak yoğunlukla kullanılmaktadır.Müşteriye, benim ürünüm burda istersen alabilirsin gibisinden kolay ve pratik bir reklam sunma söz konusudur.

xDiji.com ile Pro Dijital Pazarma

Eğerki, ben bunların hepsini yapamam destek almak istiyorum diyorsanız.Tüm bunları sizin adınıza xDiji.com olarak büyük bir keyifle yapabiliriz.

İletişim İçin

TIKLA