Dijital Pazarlama Çeşitleri

Günümüz şartlarından dolayı geleneksel pazarlama çeşitleri oldukça azalmış durumdadır. Geleneksel pazarlamanın yerini dijital pazarlama almıştır. Bunun nedeni ise tüm dünyada hemen hemen herkesin dijital ortamları kullanması ve her şeyin dijital bir hale gelmesidir. Bundan dolayı dijital pazarlama oldukça yaygınlamıştır. Neredeyse tüm platformlara uygulanan ve büyük bir geri bildirim alabilen dijital pazarlama hizmetlerin ya da ürünlerin müşterilere tanıtılmasını sağlamaktadır. Dijital pazarlama tek çeşit değildir. Birçok çeşidi bulunmaktadır. Dijital pazarlama çeşitleri şu şekildedir; SEO(Arama Motoru Optimizasyonu),Viral Pazarlama, E-mail Marketing, Mobil Pazarlama, Sosyal Medya Pazarlaması ve son olarak PPC Reklam olarak dijital pazarlama çeşitleri kendi içinde çeşitlere ayrılmış durumdadır. Ve gittikçe yaygınlaşmaktadır.

icon 4102192 1280

Dijital Pazarlama Modelleri

Dijital pazarlama modelleri günümüzde gittikçe yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu modellerden ilki Google Adwords Reklamlarıdır. Bu model dijital pazarlamanın en temel tekniklerinden olan arama motorların yer alan reklamlardır. Ve oldukça önemli olmaktadırlar. Diğer bir model ise Influencer Marketing’dir. Sosyal medyanın gücü çok büyük bir hale gelmiştir. Ve sosyal medya da öne çıkanlara ise ınfluencer denilmektedir. Influencerlar dijital pazarlama için oldukça etkilidirler.3. model ise Affiliate Marketing’dir. Affiliate marketing satış ortaklığı anlamına gelmektedir. Satıcıların bazı kişiler ile satış ortaklığı yapmasına denilmektedir.B2B Pazarlama çok duyulmamış fakat sık olarak kullanılan bir dijital pazarlama modelidir. Bu modelin anlamı ise firmadan firmaya yapılan pazarlamadır. Bu modelde firmalar kendi ürünlerini bireylere değil başka firmalara satma ve tanıtma amacında olmaktadırlar. Son dijital pazarlama modeli ise Remarketingdir. Web sitesini ziyaret eden kullanıcıları başka sitelere gittiklerinde sizin reklamını gösteren bir pazarlama modelidir.

Dijital Pazarlama Neden Önemli?

Dijital Pazarlama Neden Önemli? Günümüz şartları ve gelişen teknolojiler sayesinde her şey dijital hale gelmiştir. Ve insanların büyük bir çoğunluğu dijital platformları her gün kullanmaktadırlar. Bu nedenle müşterileri bu dijital dünyada bulmak ve ürünleri satmak ya da tanıtmak çok kolay olmaktadır. Pazarlama ticaret ve hizmet için oldukça önemli bir terimdir. Fakat artık geleneksel pazarlama yöntemleri çok kullanılmamaktadır. Dijital pazarlamanın geleceği çok parlaktır. Çünkü tüketim alışkanlıkları, yaşam şartları ve gelişen dünya ile birlikte bu pazarlama şekli önem kazanmış durumdadır. Web siteniz için bir dijital pazarlama yapmak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Böylece ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi dijital pazarlama ile satarak veya tanıtarak dünyaya ayak uydurabilirsiniz.